ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بررسی هنر های دستی کشور ژاپن
01-08-2018, 08:11 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 01-08-2018 08:12 PM، توسط azam.)
ارسال: #1
بررسی هنر های دستی کشور ژاپن
رشته طولانی جزیره های آتشفشانی متشکل از صدها جزیره که امپراتوری کنونی ژاپن را تشکیل می دهد ، ازمنطقه های آب وهوایی زیر قطب تا منطقه های زیر استوا گسترده است . از میان چهار جزیره اصلی ، فقط هونشو که شهرهای مهم را در بر دارد ، از وسعت چشمگیری برخوردار است .
جزیره ها دستخوش زمینلرزه های بسیار وشدید وتوفان های هولناک و توفنده اقیانوسند . این جزیره ها ، که بیشتر کوهستانی با جنگل های انبوهند ، بیش از درصد زمین مسکونی ندارند ، از این قرار جمعیت انبوهی دراین بخش زندگی می کنند که نسبت تراکم آن بالاتر از نسبت تراکم هر ملتی در کره زمین است . ریشه های نژادی مردم ، اگر چه اکنون باهم در آمیخته اند ، از دیدگاه قومی بسیار متقاوت است . تفاوت تاریخ ژاپن با تاریخ چین و هند دراین است که جزیره ها، حصاری همچون دریای ژاپن دارد و از این رو مهاجمان هرگز نتوانسته اند بر آن حکومت کنند ، تهاجمهای هماهنگ مغول درسده سیزدهم ، با قاطعیت دفع شد.
فقط از جنگ جهانی دوم به بعد ، تاریخ ژاپن با فراز وفرود هایش در دسترس بیگانگانی قرار گرفته است که زبان ژاپنی را نیاموخته اند . بر پایه اعتقادهای ژاپنی بیش از جنگ ، که بی تردید هنوز در منطقه های روستایی نافذ است ، امپراتور خلف بی واسطه الاهه خورشید آماتراسو است ، واز این رو به راستی امکان آن هست که دودمان امپراتوری بی انقطاع از روزگاران پیش از تاریخ ادامه داشته باشد . اما تقسیم این سرزمین به سبب آب ورشته کوه ها ، بنیاد نهادن حکومت امپراتوری متمرکز از گونه موریا یا تانگ را دیگر به امیدی محال بدل می کرد . در بخش اعظم تاریخ ژاپن قدرت واقعی در دست اشراف محلی ود که توسط دیکتاتورهای نظامی به نام شوگون کم وبیش از سده دوازدهم تا نوزدهم اعمال می شد . جنگ داخلی قاعده بود نه استثناء ، شخصیت آرمانی ژاپنی نه فرزانه هندی یا حکیم چینی ، بلکه جنگاور ، به ویژه شمشیر زنی مستقل یا سامورایی بود . با این همه فرهنگ ژاپنی ، به رغم نظامی گری بنیادی ، همواره بر پالایش هنری وشاعرانه بر الگوهای نمایشیبه ظاهر ساده ، اما در وماقع سراپا پیچیده تاکید داشته است ، که هنوز در رفتار مودبانه به حد افراط ، نمود می یابد . شاید به هیچ شیوه دیگری نتوان تمدن ژاپن را در شرایط ناشی ازم سائل جغرافیایی بررسی کرد .
غربیها از توانایی شگفت انگیز ژاپنی ها در کارهای دشوار ، بردبارانه ودقیق ودر عین حال از بی ابتکاری ظاهری آنان به حیرت می افتند . اما درباره واپسین موضوع بیشتر غلو شده است . به راستی ، مهمترین اندیشه های مذهبی ، فلسفی ، علمی وهنری از جمله حتا خط وارد ژاپن شده است . اما خواست ژاپنیها برای ساده سازی بی پایان ، وحتی شدید چنین است که دست و پا گیر بودن یک اندیشه با قالب را تا جوهره ناب آن به نحوی باز می گشایند که هنرمند یا نویسنده از شگفتی ناشی از نفوذ متقابل ناگهانی اضداد به همان نحو بهره می گیرد . این فرایند گاه در بیان ادبی و هنری قطعیت حیرت انگیزی به اوج می رسد ودر تحلیل نهایی ، واردات فرهنگی را چون امری ویژه ژاپن عرضه می دارد . حتی از این نیز مهمتر احترامی است که ژاپنی ها برای کیفیت درونی شیء ، خواه طبیعی وخواه مصنوعی ، به عنوان موضوع ، ماده ، یانتیجه آفرینش هنری قایلند . یک نقاشی یا نوشته های یگانه ، کاسه ، گل ، درخت ، سنگتخته و آبشار ارزشمند ند و تفکری دقیق و پیگیر را طلب می کنند . زیبایی ویژه وتقلید ناپذیر هنر ژاپنی از چنین تفکری سر چشمه می گیرد .
در تلاش برای فهم عامل ژاپنی در ساهد سازی نمادین ، می توان در ذهن سه پدیده فرهنگی مثالی ژاپنی رادر نظر گرفت : تشریفات چای ، که در آن کوتاه ترین نگاه یا حرکت در آماده سازی ، تعمق ، و بهره جویی از یک نوشیدنی ساده ، با اهمیتی نمادین ، در نهایت ظرافت و وسواسم طرح است ، نمایش « نو» که در آن داستان های سنتی که همه می توانند آن ها را در کتاب ها ببینند ، با تنشی عظیم وکندی هولناک در صحنه های نمایش به اجرا در می آیند ، وهایکوی هفده هجایی – پنج ، هفت ، و پنجهجا – که در آن تصویر یا کنشی ساده ثبت می شود اما درنگ اهمیتی بسیار شاعرانه و حتی عارفانه می یابد .

دانلود ادامه مقاله در فایل ضمیمه قابل مشاهده می باشد . . . لطفا پس از دانلود یا مطالعه ، با فاتحه ای رفتگان مرا میهمان کنید . . .


فایل‌(های) پیوست شده
.doc  Japon_Honar.doc (اندازه: 104.5 KB / تعداد دفعات دریافت: 59)

طراحی وبسایت واکنشگرا اصفهان
برنامه نویسی اصفهان
پروژه های پایگاه داده و نمودار ER
دانلود پروژه کارآفرینی
کلید سازی سیار اصفهان
09131253620
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان