ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چیغ بافی ( چیغ بافی ) هنرهای دستی
09-30-2013, 01:31 AM
ارسال: #1
چیغ بافی ( چیغ بافی ) هنرهای دستی
هنرهای دستی عشایر ایران که شهره خاص و عام است در عصر حاضر از دامنه کاربردی خود پای فراتر نهاده و از صنعت به هنر تکامل یافته اگر روزگاری گبه دختر قشقایی کفپوش بنه بختش بود امروزه زینت بخش خانه های مدرن شهریست . چیق بافی نیز از هنرهای کاربردی است که هنوز در زندگی شهری نیامده آنچه در ذیل می آید اشنایی کلی است با چیغ بافی .

چيغ كه عبارت از بافت حصيري به پهناي تقريبي 150 سانتيمتر است و روي آن نقش هاي متفاوتي به وسيله نخ هاي رنگارنگ پشمي ايجاد ميشود يكي از توليدات مناطق عشاير نشين كشورمان ميباشد كه براي حفاظت اطراف سياه چادرها از آن استفاده ميشود . براي تهيه چيغ ، ني لازم را از اطراف رود خانه ها فراهم نموده سپس آنرا مي‌تركانند و به چهار قسمت تقسيم مي‌نمايند به طوريكه پهناي هر قسمت نزديك به يك سانتيمتر مي‌گردد بعد از نخ پشمي ريسيده شده (كه معمولا رنگي است) براي بافت استفاده ميشود.
بافندگان كه معمولا از زنان عشاير هستند طرح مورد نظر براي تهيه محصول را يا بخاطر داشته و به طور ذهني آن را به قسمتهاي متفاوت تقسيم نموده و هر ني را بر طبق آن مي‌بافند و يا اينكه طرح را روي كاغذ ترسيم كرده و هر ني را روي نقشه نخ پيچي مي‌كنند كه در مورد زنان چادر نشين حالت اول بيشتر صادق است . اين طرحها كه تماما اصيل و سنتي مي‌باشند گوناگون و زيبا بوده و نقشهايي نظير شير ، آهو ، گوزن و ... را شامل مي‌شود.

[تصویر:  CHighbafi_4.jpg]

هر دستهاي كه بافته مي‌شود شامل 32 عدد ني است كه در صورت لزوم دسته ها را بهم مي‌بافند عرض چيغ به طور معمول 5/1 سانتيمتر ميشود . 32 عدد آن قريب 50 سانتيمتر خواهد بود و يك عدد چيغ 3*5/1 متر از 6 دسته تشكيل شده است . چيغ بافان ني ها را بعدا مانند پرده بافان تنگ همديگر مي‌بافند و بدين ترتيب نقش ظاهر ميشود و هم چيغ به صورت ديوار قابل استفاده مي‌گردد . نظر به زيبايي طرحهاي چيغ و نيز اختياري و قابل تغيير بودن فواصل ني ها ، از چيغ در زنندگي شهري نيز ميتوان به عنوان پرده ، پاراوان ، پوشش ديوار و ... استفاده نمود .

طراحی وبسایت واکنشگرا اصفهان
برنامه نویسی اصفهان
پروژه های پایگاه داده و نمودار ER
دانلود پروژه کارآفرینی
کلید سازی سیار اصفهان
09131253620
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان