ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هنر آرنوو چیست
01-08-2018, 03:21 AM
ارسال: #1
هنر آرنوو چیست
البته منشاء ریشه ی شکل گیری این سبک در انگلستان بود ، جایی که جنبش هنر و صنایع دستی سنت احیای هنرهای کاربردی را در واکنش به ماشینی شدن تولید و مصنوعات و احیای ارزش های از دست رفته ی قرون وسطایی ترویج می داد . این سبک به سرعت فراگیر شد و بخش اعظمی از اروپا را در نوردید و در هر کجا در کسوت نام جدیدی ظاهر شد . همان گونه که گفته شد
درآلمان به نام « یوگن استیل » باب شد در فرانسه به همین نام « آرت نو »
( هنر نو ) ، در اتریش بنام « انشعاب » در ایتالیا به نام « استیل لیبرتی » ( سبک آزاد ) و در اسپانیا به عنوان « مدرنسیتا » رواج یافت . در واقع سبک آرت نوو حقیقتا جنبه بین المللی یافت و طیف وسیعی از هنرمندان را در بر گرفت . از بردسلی – در انگلیس تا موشا در چک و تیفانی در آمریکا . گرچه سبک آرت نور کمتر تداعی گر سبکی در نقاشی و مجسمه سازی است ، ولی تاثیر آن را می توان در این دو حوزه هم مشاهده کرد ؛ مثلا در آثار – آنفرد گیلبرت و یان تروپ با این وجود با شروع جنگ جهانی اول دیگر کمتر نشانی از رواج آن در جایی مشهور بود در واقع سبک آرت نوو احیاگر سبک تزیینی رمانتیک باروک است و هدف آن نمایش ارزش های تزیینی خطوط منحنی بود ، چه در هیئت خطوط پر پیچ و خم گل و گیاه ( در آثار فرانسوی ، بلژِیکی و اسپانیایی ) و چه شکل خطوط هندسی ( در آثار انگلیسی آلمانی و اسکاتلند ی ) . آرت نو ، هم بازگشتی است به طبیعت و دنیای پیش از عصر صنعتی شدن و هم بازگشتی است به ارزش های از دست رفته ی پیشین . اما آرت نوو همچنین حرکتی پیشرو است که به خوبی طرز کار با مواد سنتی را می شناسد و
می داند آنها را چگونه در خدمت آفرینش خلاقه ی خود در می آورد . از همین رو سنگ های تزیینی که تا پیش از آن مظهر ثروت و اقتدار ر و در خدمت افراد متمول بود . در آرت نوو به خدمت اهداف نو آورانه و خلاقانه در می آید . ماده ی بی حرکت ، جان می گیرد و آکنده از انواع گیاهان ، جانوران افسانه ای و موجودات انسانی می شود . هنرمند آرت نوو چنان با سنگ کار می کند که گویی با خاک رس سرو کار دارد . پیکره ی خشک ، صلب و مستحکم بناها در آرت نوو به حرکت و جنبش در می آیند و با نقوش مارپیچ و پیچک وار و پر شاخ و برگ جان می گیرند . کلیسای ساگرادا نامیلیا در بارسلونا و عمارت آپارتمانی کازمیلا هر دو اثر معما ر مشهور اسپانیایی – آنتونی گائدی – نمونه های برجسته ای از این سبک هستند. همچنین به جنبش در آمدن فلز سرد آهن در دستان – ویکتورهورتا هویت نوینی به این ماده ی خام صنعتی زمخت بخشید . تزئینات خانه ی شخصی – امیل تاسل – و ورودی های ایستگاه متر و پاریس نمونه ا ی از آثار هستند .

ویژگی آرنوو خط اندام وار و گیاه مانند است . بارهایی آن از ریشه ها یا جاذبه زمین همان گونه که با نیرویی پر توان موج می زند یا حرکتی سیال و زیبا می یابد در تزئین تقسیم بندی و بیان فضا نیز توانا ست . نقشما یه هایی چون پیچک مو ، گلهای رز و نیلوفر و پیکرزن و پرندگان ( بخصوص طاوس ) از جمله عناصری است که معمولا با شکل این خط سازگار بوده است .
شرح در مورد آرنوو
اگر ماهیت آرنوو را به تزیین محدود کنیم نقش نیرومند آن در تحول تمام جنبه های طراحی را نادیده گرفته ایم . آرنوو سبکی انتقالی است و از تاریخ گرایی که در طراحی قرن نوزدهم عنصر مسلط به شماره می رفت ، رو گردانید . تاریخ گرایی یعنی اکتفا کردن به کاربرد حقیرانه فرم و سبکهای قدیم به جای طرح صورنو در بیان حال . نوآوری به جای تاریخ گرایی نشست و آرنوو به مثابه اولین مرحله هنر مدرن رخ نمود . این سبک با زدودن روح تاریخ گرایی از طراحی راهگشای قرن بیستم گردید .
ایده ها ، فرایندها و فرمها قرن بیستم نشانه هایی بوجود این وجه کاتا لیزوری هستند . معماری مدرن ، گرافیک طراحی صنعتی و هنر سورئالیسم و انتزاعی ریشه در نظریه ها و مفاهیم بنیادین این سبک دارد . در گرافیک آرنوو حرکتهای خطی اندام وار بر فضای کار و دیگر ویژگیهای بصری از قبیل رنگ و بافت جنبه برتری دارد . در طراحی سه بعدی پیشین ، تزیینات عموما عناصر تزیینی صرف بودند که در سطح یک ساختمان یا شی به کار رفته می شدند ، اما در سبک آرنوو فرمها و اشکال اصلی و اشیاء با طراحی تزئینات ساخته می شد . این شیوه یک اصل جدید طراحی بوده که در آن تزیین ، ساختار و عملکرد مطلوب به وحدت رسیده بود . چون شکلها و خطوط آرنوو ، بیشتر ابداعی بود تا بر گرفته از طبیعت یا آثار قبل ، یک تجدید حیات فرایند طراحی ایجاد شد که به سمت هنر انتزاعی متمایل گردید .
دانلود ادامه مقاله در فایل ضمیمه می باشد . . . لطفا پس از دانلود یا مطالعه ، با فاتحه ای رفتگان مرا میهمان کنید . . .


فایل‌(های) پیوست شده
.zip  Arnevoo.zip (اندازه: 1.29 MB / تعداد دفعات دریافت: 83)

طراحی وبسایت واکنشگرا اصفهان
برنامه نویسی اصفهان
پروژه های پایگاه داده و نمودار ER
دانلود پروژه کارآفرینی
کلید سازی سیار اصفهان
09131253620
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان